Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zámek Český Krumlov

6. 5. 2011

zamek-cesky-krumlov.jpgToto kulturní historické i památokové srdce Jižních Čech je obecně považováno po Praze za druhé nejkrásnější město České republiky a procházka historického centra ze tří stran obteklého řekou Vltavou je velmi příjemným zážitkem a to samé platí i se zdejším hradem a zámkem, který je po Pražském hradě druhý největší hrad v České republice. 40 paláců a hospodářských budov situovaných do 5 nádvoří budovali 800 let 4 nejvýznamnější šlechtické rodiny, které z něj vybudovali důstojné sídlo odpovídající rodové reprezentaci.

Původní hrádek pánů z Krumlova ze 13. stolletí byl za vlády Petra z Rožumberka renesanšně přestavěn a byl vybudován nový tzv. Horní  hrad v renesančním stylu. S daleko velkolepějšími úpravami pokračoval Vilém z Rožumberka, který byl pevně přesvědčen že přestaví zámek na honosné kulturní, vzdělávací i umělecké centrum které by se vyrovano Praze a tak renesančně upravil Starý hrad. Ten se promněnil ve velkolepé sídlo renesančního života Jižních Čech. Petr Vok z Rožumberka, který neměl zámkarnevalovy-sal.jpgek zrovna v lásce ho kvůli zadlužení rodu musel prodat císaři a ten ho po několika letech zastavil šlechtickému rodu Eggenbergů. Ty zahájili další velkolepé úpravy v barokním stylu a vzniklo napříkald divadlo, které je dnes jednou z nejzachvalších barokních budov světa a spojeno bylo se zámekm krytým třípatrovým plášťovým mostem. Po Eggenberzích získali Krumlov do vlastnictví Schwarzenbergu. která pokračovala v barokních úpravách a přestavěli zámek zhruba do dnešní podoby. Komplex se dostal do žebříčku 100 nejkrásnějších hradů a zámků světa.

Kdo je v Českém krumlově tak by jistě neměl návštěvu opomenout a kdo už je k návštěvě zámku rozhodnut bude muset jít dost do kopce ale zhruba po 200 metrech příkrého stoupání projdete zámeckou bránou a ocitáte se na prvním hospodářském nádvoří kde jsou budovy jako máselnice, pivovar nebo je zde fontána. Dále může te jít severně do druhého hospodářského nádvoří nebo po mostě projít nad vypuštěným vodním přikopem kde se již do 16. století tradičně chovají medvědi do 3 těsnejších renesančně ozdobenách nádvoří obytných paláců kde začínají obě prohlídkové trasy.  Ta první prochází reprezentativní interiéry které patří k nejhonosnějším ve střední evropě. Projdete například rokokovou kaplí sv. Jiří, jídelnu, knihovnu a prohlídka končí vesele vyzdobeným Maškarním sálem který místy vystupuje v plastickou novorokokovou tvorbu. Uvidíte i zlatý Eggenberský vůz.

Návštěva zahrad se doporučuje také i kduž je od zámku vzdálenější ale to nijak nesnižuje jejich hodnotu. Je zde světoznámé otáčivé hlediště, které stojí před letohrádkem Belárií, krásné barokní stavby z první poloviny 18. století. Dominantou zahrad je kaskádová fontána s motivy vodních božstev.

Výsledný dojem z návštěvy sídla: Vynikající