Největší hrad světa
PRAŽSKÝ HRAD
V Praze se nad řekou Vltavou tyčí Pražský hrad-velkolepý komplex románských, gotických, renesančních a barokních církevních staveb a paláců, které odráží tisíc let Evropské historie. Hrad je se svými 70 000 m2 zapsán v Guinesově knize rekordů jako největší hradní komplex světa. je také důležitým symbolem čech a české státnosti. Je také jeden z mála hradů ze zahradami. V objektu je zachovalá mučírna s dochovalými mučícími nástroji.
ZLATÝ VĚK
Už v 9. století se zde nacházelo Přemyslovské hradiště obehnané dřevěnou palisádou a první hradby vznikli až ve století jedenáctém. Když na trůn usedl král Jan Lucemburský hrad začal značně chátrat a opravil ho až jeho syn Karel IV, který z něho učinil císařské sídlo, postavil Starý královský palác a zahájil rozsáhlou výstavbu nejdůležitější katedrály Čech-chrámu sv.Víta, který byl svou velikostí neprostou raritou mezi evropskými katedrálamia byl dokončen až v roce 1926 . Jagellonci na Pražsém hradě vybudovali Vladislavský sál-největší sekulární klenutou místnost světa a tím značně rozšířili Starý královský palác . V 16. století usedli na trůn Habsburkové respektive císař Rudolf II-mecenáš všech umělců a alchymistů, kterým se stal Pražský hrad rájem. Alchymisté zde bydleli ve světoznámé Zlaté uličce s malinkými domky.Rudolf dal hradu renesanční podobu a postavil Nový královský palác a zrcadly zdobený Španělský sál pod jehož lustry se příštích 400 let konaly důležité státní ceremonie. Ferdinadn I založil Královskou zahradu a pro potřeby své manželky tu stál palác Belveder-královský letohrádek.
DOBA POBĚLOHORSKÁ
Vyházení rakouských uředníků českými stavy z oken pražského hradu se stalo spouštěcím momentem třicetileté války a velké bitvy na bílé hoře. Po té se císařský dvůr přesunul do Vídně a hrad začal časem chátrat. Když usedla na trůn mladá císařovna Marie Terezie dala hradu Barokní podobu, ale někdo jí nikdy neopustil že nechala původní podobu natřít šedo-zelenou barvou. Cásař František I doplnil chrám sv. Víta barokními a rokokovými prvky. Také přestavěl kapli sv. Kříže na 2. nádvoří .Karel I -poslední císař rakouska měl k Pražskému hradu velmi vlídný vztah.
OSUDY ZA PRVNÍ REPUBLIKY
Po pádu Rakouska přišel na Pražský hrad první československý prezident Tomáš Garigue Masaryk, která nechal vystavět včelíny a Prezidentský dům, který je dodnes stálým bydlišťem prezidentů. V roce 1939 přišli na Pražský hrad Nacisté a místo prezidentské standarty zavlál hákový kříž. Roku 1945 sehrál hrad zásadní roli při nacistickém odboji a prezidentem se stal Edvard Beneš.
ZACHOVALÉ PROSTORY PRAŽSKÉHO HRADU
Na pražském hradu jsou velmi zachovalé prostory sálů a správních místností, které mělo panovníkovi pomáhat lépe se spravovat zemi a mít o ní lepší přehled jako třeba síň zemských desek ve které jsou mapy Česka. Z vladislavským sálem sousedící sněmovna se zajímavou štukovou renesanční výzdobou je perla Starého královského paláce. Pražský hrad se skládá ze Starého královského paláce, Nového královského paláce, Paláce Belvederu a Zámku Míčovny. Církevní objekty jsou: chrám sv. Víta, Bazilika sv. Jiří, kostel Všech svatých, kaple sv. Kříže a klášter sv. Jiří.Zahrady v objektu: Královská zahrada, Jelení příkop, Rajská zahrada, zahrada Na Valech, zahrada Na Baště a Palácové zahrady pod pražským hradem. Další objekty: Daliborova mučírna(Daliborka), Prašný most, Bílá věž, Černá věž, Zlatá ulička, Náměstí sv. Jiří, Ústav šlechtičen, Nejvyšší děkanství a jízdárna Pražského hradu. Pražský hrad je skutečným městem ve městě a dokonce mí i vlastní poštovní směrovací číslo.
KORUNOVAČNÍ KLENOTY
V chrámu sv. Víta se každé čtyří roky(při volbě preziddenta) vystavují korunovační klenoty českých králů, které nechal vytvořit král a císař karel IV. Klenoty zahrnují Svatováclavskou korunu, žezlo a říšské jablko. Traduje se že v koruně může být vložena trnová koruna Ježíše Krista. Vše je z pravého zlata a koruna je vyzdobena mnoha perlami a drahokamy.