Skvostný palác krále slunce
.
LOVECKÝ ZÁMEČEK
Na počátku 17.století koupil francouzký král Ludvík XIII pozemky kolem osady Versailles a nechal zde pro své potřeby vybudovat skromný lovecký zámeček, kde trávil většinu svého volného času. Později ho nechal z renesance přebodovat Italské baroko a dostal červenou fasádu. Tehdy byl zámeček obklopen husým lesem a bažinami. Po králově smrti se sem kvůli vzbouření paříže jeho syn král Ludvík XIV(král slunce), který zámek přestavil a vniknul mu svůj styl.
TŘI FÁZE VÝSTAVBY
Pro krále slunce byl však tento zámeček v bažinách nepohodlný a tak ho rozšířil a nechal kolem něj vybudovaat docela kýčovitý zámecký park. Při druhé nejmasivnější výstavbě bylo vykáceno 100 hektarů lesa a zbourány vesnice z nichž nejznámější je Trianon, na jejímž místě dnes stojí zámek Porcelánový trianon. Vzniklo překrásné severní a jižní křídlo. Třetí rokoková přestavba zahrnovala vybudování zahrad ve francouzkém stylu a vznik nové vyzdobených místností a sálů.
ÚCHVATNÉ ITERIÉRY
Král slunce nechal pozvat tisíce zručných malířů, architektů a barokních mistrů aby zdobili stropní fresky a jiná interiéry a jejich práce nebyla marná. Královská ložnice je v symetrickém srdci paláce což demonstruje jeho nedřazenost krále. Nejkrásnější a nejhonosnější místnost paláce je zrcadlový sál, který je 76 metrů dlouhý a geometricky přesně proti oknům je 17 zrcadel. Pocit návštěvníka ještě umocňují desitky zlatých soch,svícnů a lustrů které když v noci zaří představují nezkonalou nádheru.Stropní fresky sálu s pozlacenými rámy jsou uplatněním alegorie o králi slunce. Dnes se sál využívá k uvítaní vzácných hostů a delegací. Na zámku je také mnoho jiných vzácných interiérů jako třreby jídelna nebo královské divadlo.
VELKOLEPÉ ZAHRADY
Pravděpodobně největším lákadlem turistů do Versailles jsou její světoznámé zahrady, které se táhou podel 1,6 kilometrů dlouhého tzv. Hlavního kanálu, okolo jehož jsou živé ploty, bludiště i sochový park. Ve 100 hekterů velkých zahradách je 1400 fontán vyzdobených od barokních mistrů, které v kontrastu se zámkem a jehož venkovními reliéfy oslavujíci slavné činy krále slunce zobrazují nepředstavitelnou krásu.
SMUTNÝ KONEC KRÁLŮ Z VERSAILLES
Houstnoucí situace ve francii vyvrcholili v ohromnou revoluci, která odstartovala při dobití Bastili-pařížského vězení. Začali 10 let trvající urputné boje o Paříž a její kolí. Brazy však začali mít královi odpůrci navrh a přidala se k nim i armáda. Velká revoluce skončila vtrhnutím desetitisíců revolucionářů do mocenského centra francie- Versailles. To nemohlo dopadnout dobře a taky nedopadlo: Palác skončil v plamenech i se zahradami a cennými uměleckýmí sbírkami zkrátka nezůstal kámen na kameni. Následující režim neinvestoval do Versailles ani frank, až v roce 1812 byla Versailles znovu postavena nikoli už v takové kráse a velikosti jako před revolucí, ale přesto je dnes nejkrásnější a jeden z nejnavštěvovanějších paláců na svetě.